Tipy a triky ako vyčistiť strieborné šperky

Vaše strieborné šperky sú nielen krásne, ale aj vzácne a správna starostlivosť o šperky je nevyhnutná, aby si zachovali svoj lesk a krásu po celé roky. V tomto článku Vás prevedieme základnými postupmi čistenia a údržby strieborných šperkov, aby každý kúsok zostal rovnako žiarivý ako v deň, kedy ste si šperk zakúpili.

Poznanie vlastností a zloženia strieborných šperkov

Predtým ako začnete svoj strieborný šperk čistiť, je nevyhnutné pochopiť podstatu a zloženie striebra. Najčastejšie sa môžete stretnúť so striebrom s rýdzosťou 925/1000, ktoré môžete poznať tiež pod názvom šterlingové striebro.  Toto striebro, pozostáva z 92,5 % čistého striebra a 7,5 % iných kovov, často medi.

Táto zliatina zabezpečuje pevnosť, ale zároveň spôsobuje, že strieborný šperk môže pod vplyvom vonkajšie prostredia rýchlo černieť (oxidovať). Oxidáciu ovplyvňujú rôzne faktory ako vlhkosť vzduchu, svetlo, kozmetika, parfumy, pot, užívanie liekov a pod.

Tipy na každodennú starostlivosť o strieborný šperk

  1. Nasadzujte si šperk ako posledný

Jedným z najjednoduchších, ale účinných postupov každodennej starostlivosti je, aby vaše strieborné šperky boli posledným doplnkom vašej každodennej rutiny. Kozmetiku, pleťové vody a parfumy nanášajte ešte pred tým, ako si šperk nasadíte. Toto opatrenie pomáha minimalizovať pôsobenie látok, ktoré môžu urýchliť zmatnenie alebo oxidáciu strieborného šperku.

  1. Správne skladovanie šperkov

Správne skladovanie, je kľúčom k zachovaniu lesku vašich strieborných šperkov. Keď sa nezdobíte týmito nádhernými kúskami, skladujte ich na suchom mieste. Priame slnečné svetlo a vlhkosť môžu prispieť k oxidácii šperku a vyblednutiu niektorých prírodných kameňov (napr. akvamarín, citrín), preto si vyberte miesto mimo okien a kúpeľní.

Pri skladovaní strieborných šperkov zvážte použitie uzatvárateľných vrecúšok, aby ste spomalili prirodzený proces oxidácie. Tento malý doplnok môže výrazne predĺžiť krásu vašich šperkov.

  1. Pravidelné čistenie:

Aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a olejov na vašich strieborných šperkoch, zaraďte do svojho rozvrhu pravidelné čistenie. Rýchle utretie mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, po každom nosení môže výrazne prispieť k zachovaniu lesku vašich šperkov.

Takéto rýchle čistenie nie len odstráni povrchové nečistoty, ale tiež vám umožní skontrolovať šperky, či sa na nich nenachádzajú známky poškodenia alebo uvoľnené kamene, čo vám umožní okamžite riešiť tento problém.

  1. Ochrana šperkov pred fyzickým poškodením

Dbajte na činnosti, ktoré môžu potenciálne poškodiť vaše strieborné šperky.

Strieborné šperky chráňte pred nárazmi, kontaktom s tvrdými predmetmi. Pred vykonávaním činností, ako je plávanie, cvičenie alebo domáce práce, si šperky dajte dole. Chemické látky obsiahnuté v chlóre, pote a čistiacich prostriedkoch môžu byť pre striebro nepriaznivé, čo môže viesť k zmatneniu alebo iným formám poškodenia. Ak si pred týmito činnosťami nájdete chvíľu na zloženie šperkov, môže to výrazne prispieť k ich dlhšej životnosti.

Dodržiavaním týchto tipov na každodennú starostlivosť o svoje šperky si zachováte krásny vzhľad strieborných šperkov po dlhú dobu.

Čistenie strieborných šperkov

Ak nechcete zveriť čistenie vašich strieborných šperkov do rúk odborníkov, v nasledujúcej časti Vám  popíšeme niekoľko spôsobov ako si strieborné šperky vyčistíte v domácich podmienkach:

Prostriedok na umývanie riadu:

Zmiešajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu s teplou vodou. Namočte do nej kúsok textílie a poumývajte ňou strieborný šperk. Šperk potom opláchnite studenou vodou a osušte mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna

Prášok na pečenie, alebo jedlá sóda a alobal:

Sklenenú nádobu vyloženú alobalom naplňte vodou ohriatou na asi 80 °C, ktorú zmiešajte s polievkovou lyžicou prášku na pečenie alebo jedlou sódou. Do roztoku vložte zoxidovaný strieborný šperk, ktorý pravidelne obracajte. Po 1–3 minútach ho opláchnite pod studenou vodou a do sucha vysušte mäkkou handričkou.

Počas kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá zoxidovanú vrstvu odstráni a šperk sa opäť rozžiari.

Soľ a alobal:

Do sklenenej nádoby nalejte vriacu vodu a rozmiešajte v nej 1 polievkovú lyžicu kuchynskej soli a vložte hliníkovú fóliu. Následne do nádoby ponorte na pár sekúnd strieborný šperk, ktorý následne vyberte a osušte handričkou.

Pozor, tento spôsob čistenia je síce mimoriadne jednoduchý a rýchly, nie je však vhodný pre šperky s prírodnými kameňmi, alebo perlami, mohlo by ich to poškodiť.

Citrón a soľ

Do nádoby s horúcou vodou vyžmýkajte citrón a pridajte tri polievkové lyžice kuchynskej soli. Následne do kúpeľa vložte šperk, ktorý by nemali zdobiť drahé kamene. Po piatich minútach ho opláchnite a vysušte mäkkou handričkou. V tomto prípade odporúčam osušiť šperk špeciálnou handričkou na čistenie striebra.

Čistenie striebra pomocou profesionálnych čistiacich prostriedkov:

Strieborné leštiace handričky:

Investujte do kvalitnej leštiacej handričky na striebro. Špeciálne handričky na čistenie striebra nájdete vo väčšine drogérií. Jemným trením povrchu šperku odstráňte zašlý povlak. Nepoužívajte nadmernú silu, najmä na šperky s drahými kameňmi.

Roztoky na čistenie strieborných šperkov:

V prípade silne sčernených strieborných šperkov zvážte použitie špecializovaných čistiacich prostriedkov na striebro dostupných na trhu. Dôkladne dodržiavajte pokyny uvedené na výrobku a vždy si vyberte čistiace prostriedky, ktoré sú bezpečné pre drahé kamene, ak sú nimi vaše strieborné šperky zdobené.

Ultrazvukové čističky

Medzi moderné  domáce spôsoby čistenia šperkov, patrí aj používanie domácich ultrazvukových čističiek. Tie pomocou nízkofrekvenčnej dĺžky vytvárajú milióny malinkých bubliniek, ktoré preniknú aj do málo dostupných miest šperku a šperk tak vyčistia.

Pre šperky zdobené kamienkami však nepredstavujú najvhodnejšiu alternatívu, pretože môžu drahokam z lôžka uvoľniť a zvýšiť tak riziko jeho straty. Nie sú vhodné ani na porézne materiály ako sú napríklad perly a farebné prírodné kamene.

Pri výbere ultrazvukovej čističky sa oplatí porovnať viacero modelov a starostlivo si prečítať recenzie užívateľov. Väčšinou totiž ide o väčšiu investíciu.

Ak sa nechcete púšťať do čistenia šperkov v domácich podmienkach, alebo ak ide o zložitejšie a cennejšie šperky, zverte svoje šperky do rúk skúseným zlatníkom, klenotníkom, ktorý Vám šperky profesionálne a bezpečne vyčistia.

Ďalšie tipy:

– Pravidelne kontrolujte svoje šperky, či sa v nich neuvoľnili kamene alebo neobjavili známky opotrebovania.

– Akékoľvek problémy okamžite riešte, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu.

 

S trochou starostlivosti a pozornosti budú vaše strieborné šperky aj naďalej žiariť a budú Vás tešiť svojou krásou dlhú dobu.